Bardzo ważne linki

To drogowskaz do stron, które pomogą Państwu poczuć i zrozumieć Bieszczady oraz dowiedzieć się o nich więcej….

GOPR – Grupa Bieszczadzka – dbają o Państwa bezpieczeństwo podczas wędrówek w górach i nie tylko

Chroń przyrodę ojczystą!  Strona Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 bdpn

Bieszczadzka Kolejka Leśnawielka bieszczadzka atrakcja, która przyciąga tysiące turystów. To jak polecieć na Marsa i wrócić – gdy ciuchcia rusza, emocje sięgają zenitu 🙂kolejka_logo_v42

 

Siekierezadamiejsce w Cisnej (powiedzieć „knajpa” to nic nie powiedzieć – jedno spojrzenie do wnętrza mówi o Bieszczadach więcej niż sto przewodników)

(do tego loga potrzebne jest chociaż czarne tło 🙂

 

Misją Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze jest skuteczna ochrona przyrody oraz godzenie interesu ekonomicznego społeczności lokalnych z potrzebą zachowania bioróżnorodności. Działają w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim.

fundacja_dp

 

 

Odnaleźć musisz gdzie góry chmurom dłoń podają
Gdzie deszcz i susze, gdzie lipce, październiki, maje
Stają się rokiem, węzłem życia
Twój dom bukowy zawieszony
U nieba pnia, kroplą żywicy
Błękitny, złoty i zielony

Poezja Wojtka Bellona i Wolnej Grupy Bukowiny to dla mnie taka poetycka brama w Bieszczady. Warto posłuchać.

 

twojebieszczady.pl – „serwis dla wszystkich, którym Bieszczady w duszy grają… ” – masę ciekawych opisów. Warto przeczytać planując wycieczki 🙂

 

Stowarzyszenie Moje Bieszczady i Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec” – dzięki nim duzo się dzieje w bieszczadzkiej kulturze – to tak w wielkim skrócie 🙂

Bieszczady to nie tylko wspaniała przyroda i widoki ale też bogata historia. Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic dba, by tą historię Państwu przybliżyć.

Warto wybrać się z Kalnicy w stronę Sinych Wirów, a po drodze odwiedzić nieistniejące wsie Jaworzec, Zawój, Łuh. To ścieżka „Bieszczady Odnalezione” stworzona właśnie przez to Stowarzyszenie.

 

 

Ursa Maior – Wielka niedźwiedzica. Minibrowar i centrum kultury w Uhercach – warto odwiedzić!

 

Nowa bieszczadzka atrakcja – drezyny rowerowe. To taki kilkuosobowy rower  co po torach jedzie 🙂 Niezapomniana wspólna podróż z Uherzec w stronę Łukawicy lub Krościenka (koło Ustrzyk Dolnych), po drodze wspaniałe widoki, maleńkie stacyjki, tunele. Ooooodjazd!

 

Bieszczady to granica UE i strefy Schengen. Sporo ludzi próbuje dostać się do Unii przez zieloną granicę. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej odgrywa więc szczególną rolę. Nie bądźcie zaskoczeni gdy jadąc samochodem lub idąc szlakiem zostaniecie przez nich wylegitymowani – spokojnie, nic się nie dzieje 🙂 Na stronie również informacje nt przejść granicznych.

 

Smerek 86, 38-608 Wetlina